Telefon całodobowy (+48) 71 338 19 19

Nie jest łatwo zachować się przyzwoicie w sytuacji tak trudnej, jak obecność na uroczystości ostatniego pożegnania. Jak składać kondolencje na pogrzebie? Co to znaczy? Jak wyrazić swój żal w sposób właściwy dla okoliczności i kiedy to zrobić oraz komu złożyć wyrazy współczucia? Dowiedz się!

Czym są kondolencje?

Najlepszym sposobem na poznanie zasad savoir-vivre na różnych uroczystościach, jest zrozumienie ich sensu i pochodzenia. Kondolencje – co to znaczy? Z łacińskiego „con dolore” oznacza to „współcierpienie”. Inaczej mówiąc, ich składanie na pogrzebie, to inaczej sposób na to, by wyrazić, że bardzo się współczuje komuś straty bliskiej osoby. Inaczej mówiąc, jest to sposób na pokazanie naszego żalu skierowanego w stronę innych osób z powodu śmierci najbliższych.

W jakich sytuacjach składa się kondolencje?

W przypadku śmierci znanych osobistości bądź w wyniku katastrof, władze innych krajów mogą złożyć kondolencje na oficjalnym przemówieniu zwołanym specjalnie na tę okoliczność, w sposób publiczny. Prywatnie można je wyrazić po pogrzebie, jeszcze na cmentarzu. Ze względu na powagę sytuacji oraz jej szczególnie wrażliwy charakter, jeśli nie mamy możliwości zrobić tego właśnie w tym czasie, można odczekać dzień lub dwa. Jeśli jest się z bliskimi osoby zmarłej w szczególnie zażyłej relacji, można to zrobić dyskretnie nawet przed uroczystością. Nie należy jednak zwlekać z tym zbyt długo – nie wypada składać wyrazów współczucia na przykład kilka tygodni po stracie.

Komu należy złożyć kondolencje?

Ten szczególny gest wykonuje się w kierunku najbliższych osoby zmarłej – a zatem współmałżonków, rodziców, rodzeństwa czy dzieci. Jak się składa kondolencje w stosunku do osób pozostających w bliskim nieformalnym związku lub innej ścisłej relacji ze zmarłym? Dokładnie tak samo – nie należy pomijać ich tylko z powodu tego, że nie łączą ich więzy krwi albo powinowactwo. Pamiętajmy, że to bardzo szczególny i trudny temat, w którym trzeba wykazać się wyjątkowym taktem i empatią.

Jak wyrazić kondolencje? Jak powinna brzmieć ich treść?

Wybierając się na pogrzeb do znajomego lub kogoś z dalszej rodziny, warto wiedzieć, jak należy się wówczas zachować. Jak wyrazić kondolencje? Wbrew pozorom nie jest to trudne ani nie wymaga zapamiętywania żadnych szczególnych formułek. „Moje kondolencje” lub „przyjmij moje wyrazy współczucia” to wystarczająco, aby bliski osoby zmarłej wiedział, że jesteś przy nim. Nie musisz silić się na patetyczne wypowiedzi ani słowa pocieszenia – osoby w żałobie muszą po prostu przejść przez ten trudny czas same. Jak składać kondolencje? Bądź szczery, empatyczny i poważny – to w zupełności wystarczy.

Czy można złożyć kondolencje przez SMS lub internet?

Nie możesz pojawić się na pogrzebie? Nie wiesz, jak złożyć kondolencje w takiej sytuacji i zastanawiasz się nad napisaniem SMS-a bądź wiadomości na komunikatorze? Choć przywykliśmy już do tej formy komunikacji, to nie jest ona uznawana za zbyt taktowną. Jeśli nie możesz wyrazić słów współczucia osobiście ani stawić się na uroczystości, lepszym wyborem będzie po prostu milczenie. Pamiętaj – ono nie jest wcale oznaką lekceważenia, lecz zrozumienia i empatii!

Przeczytaj również

Czego nie wypada robić na pogrzebie? Pogrzebowe savoir-vivre

Pochówek zmarłego znajomego czy członka rodziny to sytuacja wymagająca szczególnej powagi. Istnieje kilka reguł, których warto przestrzegać, aby nie zostać […]

Dowiedz się więcej

Co to jest kolumbarium?

Coraz częściej w kontekście pochówku mówi się o kolumbarium. Co to jest? To obecnie alternatywa dla wykupywania miejsca w grobie […]

Dowiedz się więcej

Jak wygląda kremacja zwłok?

Istnieje wiele powodów, aby zastanawiać się nad innym rodzajem pochówku, niż ten tradycyjny, w grobie. Kremacja jako rytuał pogrzebowy jest […]

Dowiedz się więcej