Telefon całodobowy (+48) 71 338 19 19

Istnieje wiele powodów, aby zastanawiać się nad innym rodzajem pochówku, niż ten tradycyjny, w grobie. Kremacja jako rytuał pogrzebowy jest obecnie coraz chętniej wybierana, szczególnie przez mieszkańców dużych miast. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż coraz trudniej jest znaleźć nowe miejsce na cmentarzu, a dodatkowo może być ona tańsza. Jak przebiega? Czy zmarły jest w ubraniu? Ile kosztuje? Odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Gdzie można zlecić kremację?

Niewiele zakładów pogrzebowych posiada własne krematorium. Nasza firma ma zarówno własne krematorium jak i dom pogrzebowy, dzięki czemu terminy kremacji są dostępne z dnia na dzień, umożliwiając pochówek osoby zmarłej bez konieczności długiego oczekiwania. Większość zakładów korzysta z usług naszego krematorium. Jak wygląda kremacja? Należy dopełnić wszelkich formalności – dostarczyć akt zgonu oraz zgodę na skremowanie ciała, a także zakupić specjalną, przeznaczoną do spalenia trumnę. Mając świadomość tego, jak przebiega ten proces, dużo łatwiej Ci będzie zdecydować się na niego oraz urządzić odpowiedni pogrzeb – kościelny lub świecki, z udziałem księdza lub mistrza ceremonii.

Gdzie chowa się urnę z prochami?

Należy pamiętać, że polskie prawo nie przewiduje możliwości pochowania urny z prochami „na własną rękę” – na przykład w ogródku lub w parku pod drzewem, ani rozsypania szczątków. Wynika to bezpośrednio z kwestii etycznych i higienicznych. Jak przebiega kremacja, i czy ciało spalane jest w ubraniu? W tej kwestii istnieje spora dowolność – warto dowiedzieć się, jakie opcje są dostępne, ponieważ kremacja jest obecnie bardzo popularną formą pochówku. Na terenie Wrocławia stanowi 60% wszystkich wykonywanych pogrzebów.

Urnę z prochami osoby zmarłej można pochować w kolumbarium, grobie ziemnym urnowym, dwu lub czteromiejscowym. Urnę można też zawsze dochować do istniejącego już grobu w którym pochowani są inni członkowie rodziny.

Czy kremacja jest w ubraniu?

W zależności od tego, jakie życzenia przed śmiercią miał sam zmarły, lub jak rodzina wyobraża sobie pochówek, można zorganizować wiele wspaniałych, pięknych i podniosłych scenariuszy takiej uroczystości. Czy kremacja jest w ubraniu? Rodzina osoby zmarłej może dostarczyć zakładowi pogrzebowemu kompletną odzież, garnitur, garsonkę lub mniej formalny strój. Ciało osoby zmarłej może też zostać owinięte w całun i tak spopielone. Ostatnie pożegnanie przed spopieleniem odbywa się w naszej firmie, w jednej z kaplic w zależności od ilości osób przybyłych na ceremonię pożegnania.

Ile kosztuje kremacja?

Obecnie jest to coraz częstszy sposób pożegnania ze zmarłym, ponieważ nie odbiera powagi tradycyjnemu pogrzebowi i ma z nim wiele elementów wspólnych, za to oszczędza miejsce na cmentarzach i pieniądze. Co jest tańsze – kremacja czy tradycyjny pochówek? Odpowiedź jest jednoznaczna – spalanie zwłok. Jego cena to do około 1000 złotych, do czego należy doliczyć trumnę oraz ozdobną urnę o wartości po kilkaset złotych każda. Miejsce w kolumbarium wykupuje się i opłaca na 50 lat. Miejsce ziemne w grobie urnowym lub przy dochowaniu do grobu już istniejącego wykupywane jest na 20 lat .

Jak przebiega kremacja krok po kroku

Przed spopieleniem osoby zmarłej musi nastąpić obowiązkowa identyfikacja ciała. Trumna z ciałem zmarłego może pozostać otwarta przez cały czas trwania pożegnania lub zamknięta przez pracowników naszego krematorium. Decyzję o tym podejmuje obecna na miejscu rodzina. Osoba zmarła przed pożegnaniem jest odpowiednio przygotowywana – ciało jest myte, zabezpieczane, wykonywany jest makijaż pośmiertny. Następnie osoba zmarła jest ubierana w odzież wybraną przez osobę organizującą lub owijana w całun. Dopiero po takim starannym przygotowaniu najbliżsi żegnają bliską zmarłą osobę w jednej z naszych kaplic.

Następnie trumna z ciałem osoby zmarłej przewożona jest do pomieszczenia gdzie znajdują się nasze trzy piece kremacyjne. Jak wygląda kremacja zwłok? Temperatura wewnątrz pieca kremacyjnego to zazwyczaj 800 – 1000 stopni Celsjusza. Po procesie spopielenia, prochy osoby zmarłej są studzone i umieszczane w zakupionej przez osobę organizującą urnie. Urna dostarczana jest na cmentarz , miejsce pochówku przez zakład pogrzebowy. Rodzina może również sama odebrać urnę z naszego krematorium.

Przeczytaj również

Czego nie wypada robić na pogrzebie? Pogrzebowe savoir-vivre

Pochówek zmarłego znajomego czy członka rodziny to sytuacja wymagająca szczególnej powagi. Istnieje kilka reguł, których warto przestrzegać, aby nie zostać […]

Dowiedz się więcej

Co to jest kolumbarium?

Coraz częściej w kontekście pochówku mówi się o kolumbarium. Co to jest? To obecnie alternatywa dla wykupywania miejsca w grobie […]

Dowiedz się więcej

Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Czy rodzaj wieńca, jaki składa się na grobie, ma znaczenie? Tak – z uwagi na to, że kwiaty do wiązanki […]

Dowiedz się więcej