Telefon całodobowy (+48) 71 338 19 19

Coraz częściej w kontekście pochówku mówi się o kolumbarium. Co to jest? To obecnie alternatywa dla wykupywania miejsca w grobie podziemnym na cmentarzu. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? To nowoczesna ściana na urny z prochami, która prezentuje się bardzo schludnie, prosto i zajmuje o wiele mniej przestrzeni. Dowiedz się, gdzie można ją spotkać i co należy zrobić, aby móc umieścić spopielone ciało właśnie tam.

Gdzie znajduje się kolumbarium?

Z języka łacińskiego ta nazwa oznacza dosłownie „gołębnik”, od słowa columba, czyli gołąb. To bardzo intrygujące, zważywszy na to, że bardzo często ten ptak jest wykorzystywany jako symbol – między innymi wierności i miłości. Pochówek w kolumbarium, zwanym też ścianą na urny z prochami na cmentarzu, to doskonały sposób na to, by w nowoczesny, piękny sposób uczcić pamięć po swoim bliskim. Znajduje się ona na nowszych nekropoliach – szczególnie tych miejskich, w których coraz trudniej o wygospodarowanie kolejnych miejsc na tradycyjne groby.

Jak wygląda kolumbarium?

To miejsce prezentuje się bardzo szczególnie, dlatego wybierają je chętnie dla bliskich zmarłych osoby lubiące przełamywać konwenanse. Jak wygląda kolumbarium? To ściana z urnami na cmentarzu, niezwykle minimalistyczna. Znajduje się w niej kilkadziesiąt niewielkich półek, z zewnątrz zakrytych kamiennymi tablicami. W przeciwieństwie do tradycyjnych grobowców – każda nisza wygląda jednakowo, różni się jedynie wyrytymi na niej informacjami. To bardzo korzystnie wpływa na estetykę cmentarza, a przy tym na ekologię.

Ile kosztuje miejsce w kolumbarium?

Nekropolie rozrastają się z roku na rok, co sprawia, że wymagają coraz większych działek podmiejskich. Są też trudniejsze w utrzymaniu i bardziej rozległe. Sprawia to, że obecnie coraz częściej poszukujemy sposobu na to, aby pochować swoich bliskich z dbałością o ekologię, w sposób skromny, ale nie pozbawiony szacunku i powagi. Ściana na urny z prochami znajdująca się na cmentarzu mniejszy wydatek, w stosunku do tradycyjnego pochówku. Kolumbarium kosztuje około 3,5 tysiąca złotych. Opłacane jest na 50 lat. Zazwyczaj są to nisze na 2 urny, czasami na 4. Umieszczenie prochów osoby zmarłej w ścianie na urny nie wymaga stawiania kosztownego nagrobka. Wystarczy płyta upamiętniająca przykręcana do ściany kolumbarium W połączeniu kremacją, daje to więcej korzyści, niż tradycyjny pochówek, który wraz z nagrobkiem może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych i wymaga odnawiania opłaty.

Czy można trzymać urnę z prochami w domu?

W polskim prawie ściana na urny to niejedyna opcja, jeśli chcesz skremować bliską osobę. Możesz również otworzyć grób rodzinny i tam włożyć prochy bliskiej osoby. Wówczas połączysz nowoczesne spopielenie zwłok z tradycyjnym pochówkiem pod ziemią. Możesz też skorzystać z kolumbarium. Jak wygląda kwestia rozsypywania popiołu nad morzem czy w ogródku, jak to można czasem oglądać na filmach? Niestety, jest to nielegalne – nie tylko ze względów etycznych, ale również środowiskowych i higienicznych. Jeśli zatem zdecydujesz się właśnie na tę formę pogrzebu, opłać minimalistyczną niszę – to obecnie sposób, który cieszy się coraz większą popularnością.

Przeczytaj również

Czego nie wypada robić na pogrzebie? Pogrzebowe savoir-vivre

Pochówek zmarłego znajomego czy członka rodziny to sytuacja wymagająca szczególnej powagi. Istnieje kilka reguł, których warto przestrzegać, aby nie zostać […]

Dowiedz się więcej

Jak wygląda kremacja zwłok?

Istnieje wiele powodów, aby zastanawiać się nad innym rodzajem pochówku, niż ten tradycyjny, w grobie. Kremacja jako rytuał pogrzebowy jest […]

Dowiedz się więcej

Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Czy rodzaj wieńca, jaki składa się na grobie, ma znaczenie? Tak – z uwagi na to, że kwiaty do wiązanki […]

Dowiedz się więcej