Telefon całodobowy (+48) 71 338 19 19

Pochówek zmarłego znajomego czy członka rodziny to sytuacja wymagająca szczególnej powagi. Istnieje kilka reguł, których warto przestrzegać, aby nie zostać odebranym jako ktoś, kto lekceważy zasady savoir-vivre, i tym samym nie okazuje szacunku zmarłemu i jego rodzinie. Jaki obowiązuje strój – czy istnieje tu dress code? Dlaczego nie wolno palić zniczy na pogrzebie? Czego nie wypada robić w żałobie? Jak się zachowywać w trakcie ceremonii? Podpowiadamy!

Czego nie wolno robić na pogrzebie?

Istnieje kilka niepisanych reguł, których warto przestrzegać, jeśli chce się godnie uczestniczyć w pochówku bliskiej osoby. Jak zachować się na pogrzebie? To przede wszystkim kwestia kultury osobistej – na czas ceremonii wyciszamy telefony, unikamy głośnych rozmów i śmiechów, nie palimy papierosów pod kościołem ani na cmentarzu.

Strój na pogrzebie – jak się ubrać?

Tak naprawdę nie ma tu jednego dress code. Strój na pogrzebie to kwestia savoir-vivre, a nie surowego regulaminu. Warto jednak zwrócić na to uwagę, aby nie popełnić faux-pas. Najlepiej ubrać się na elegancko i na czarno – mężczyźni w garnitur lub spodnie i czarną koszulę, gdy jest gorąco, kobiety w prostą sukienkę, spódnicę lub spodnie. Można nałożyć nakrycie głowy, na przykład kapelusz lub czapkę – w zimowe dni nie będzie ona źle odebrana. Jeśli chodzi o strój na pogrzebie, savoir-vivre określa dość dokładnie, co należy na siebie założyć w ten dzień, obecnie jednak nie podchodzi się do tych zasad aż tak restrykcyjnie. Ważne, aby ubiór był schludny, prosty i elegancki, najlepiej w ciemnych kolorach – nie powinny one być jaskrawe ani wyzywające.

Czego jeszcze nie wolno robić na pogrzebie?

Bardzo istotne jest też odpowiednie zachowywanie się, którego uczyć należy również dzieci. W miejscach kultu religijnego należy mieć na uwadze przede wszystkim to, aby zapewnić żałobnikom spokój kontemplacji i przeżywania tego trudnego czasu. Nie bez znaczenia są także pewne gesty i wierzenia – na przykład jedno, związane z tym, aby nie dotykać nagrobków. Niedozwolone jest również siadanie na płytach nagrobnych, czy wręcz stawanie na nich lub chodzenie. Dotyczy to nie tylko samego pogrzebu, ale w ogóle savoir-vivre na cmentarzu.

Czego nie wypada robić w żałobie?

Czas tuż po śmierci bliskiej osoby jest dla rodzin smutny i emocjonalny. Tym samym jego również dotyczą pewne zasady savoir-vivre. Czego nie wypada robić w żałobie? Przede wszystkim organizować ani uczestniczyć w głośnych imprezach, tańczyć, jaskrawo się ubierać. Jest to związane nie tylko z kultem religijnym, ale przede wszystkim z polskimi tradycjami, według których przez około rok po pogrzebie trzeba skupić się na wspominaniu zmarłego, układaniu sobie życia bez niego, znalezienie spokoju w duszy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przeżywa to na swój sposób i nie wolno nic nikomu narzucać.

Przeczytaj również

Co to jest kolumbarium?

Coraz częściej w kontekście pochówku mówi się o kolumbarium. Co to jest? To obecnie alternatywa dla wykupywania miejsca w grobie […]

Dowiedz się więcej

Jak wygląda kremacja zwłok?

Istnieje wiele powodów, aby zastanawiać się nad innym rodzajem pochówku, niż ten tradycyjny, w grobie. Kremacja jako rytuał pogrzebowy jest […]

Dowiedz się więcej

Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Czy rodzaj wieńca, jaki składa się na grobie, ma znaczenie? Tak – z uwagi na to, że kwiaty do wiązanki […]

Dowiedz się więcej