Zasady przyznawania zasiłków pogrzebowych
Zasiłek pogrzebowy to forma wsparcia finansowego, która przysługuje osobom ponoszącym koszty związane z organizacją pochówku. Wypłacany jest przez odpowiednie instytucje, […]
Dowiedz się więcejW niektórych sytuacjach niezbędne może się okazać wydobycie szczątków ludzkich na powierzchnię ziemi. Jest to ekshumacja. Co to takiego i jak wygląda procedura? Czy każdy zakład pogrzebowy może ją wykonać? Ile kosztuje taki proces? To jedno z tych zagadnień, o których zwykle nie myśli się, dopóki nie zachodzi potrzeba ich realizacji. Warto jednak wiedzieć, w jakich okolicznościach może być konieczne przeprowadzenie ponownych badań nad ludzkimi zwłokami. Przeczytaj o tym!
Co to jest wydobycie szczątków i jak wygląda procedura? Jest to przeniesienie trumny ze szczątkami bądź samych szczątków złożonych bezpośrednio w ziemi, na wyraźne zlecenie najbliższych (osób uprawnionych) do innego miejsca pochówku. Wykonana przez zakład pogrzebowy ekshumacja zwłok może być rozpoczęta wyłącznie po otrzymaniu decyzji Państwowego Inspektoratu Sanitarnego oraz przy jego nadzorze. Ekshumacje wykonuje się w okresie od 15 października do 15 kwietnia.
Złożenie najbliższych w jednym grobie jest często wygodną opcją dla osób starszych, które nie mogą już opiekować się kilkoma grobami równocześnie. Złożenie szczątek w jednej mogile ma też aspekt ekonomiczny. Na jednym kamiennym nagrobku można umieścić imiona i nazwiska wszystkich spoczywających w nim osób. Takie miejsce spoczynku dla kilku członków rodziny jest coraz popularniejsze w dzisiejszym zabieganym świecie.
Pogrzeb to uroczyste umiejscowienie szczątków osoby zmarłej w danym grobie „na zawsze”. Ekshumacja zwłok jest standardową i popularną procedurą. W okresie jesienno zimowym wykonujemy wiele ekshumacji na zlecenie rodziny/osób uprawnionych. Szczątki wydobyte podczas ekshumacji można złożyć do skrzyneczki ekshumacyjnej, worka ekshumacyjnego i złożyć w nowej, wskazanej przez osoby zlecające, mogile. Popularną procedurą jest również spopielenie wydobytych szczątek wraz z trumną. Wówczas spopielone szczątki zostają złożone w urnie i pochowane w nowej mogile. Można także zlecić ją, gdy zachodzą wątpliwości dotyczące pogrzebania właściwej osoby, lub kiedy jest konieczna do ustalenia okoliczności jej śmierci.
W sytuacji, gdy dana osoba zmarła na skutek choroby zakaźnej, nie można dokonać tego procesu wcześniej niż przed upływem 2 lat od zgonu. Należy pamiętać, że obcowanie ze szczątkami w różnej fazie rozkładu jest dużym zagrożeniem mikrobiologicznym. Tym samym w kwestii pochówku, jak również wydobycia szczątków istnieją bardzo rygorystyczne przepisy, których warto przestrzegać dla własnego bezpieczeństwa. Gdy potrzebna jest ekshumacja zwłok procedura rozpoczyna się od złożenia przez osobę uprawnioną wniosku o zezwolenie na nią w Inspektoracie Sanitarnym, jak również u administracji posesji, na której się one znajdują, i na przeniesienie kości u zarządcy cmentarza, na którym ostatecznie mają one spocząć.
Warto uzbroić się w cierpliwość, jeśli nie wiesz, jak wygląda ekshumacja i nigdy nie miałeś z tą procedurą do czynienia. Prace ziemne wykonuje się w okresie od 16 października do 15 kwietnia, a więc od jesieni do wiosny. Ile kosztuje ekshumacja zwłok? Łączne koszty wydobycia, przeniesienia przez zakład pogrzebowy do innej trumny i umieszczenia w nowym grobie wynoszą około 3 tysięcy złotych. Samo zezwolenie jest bezpłatne.
Zasiłek pogrzebowy to forma wsparcia finansowego, która przysługuje osobom ponoszącym koszty związane z organizacją pochówku. Wypłacany jest przez odpowiednie instytucje, […]
Dowiedz się więcejCzas pomiędzy zgonem a pochówkiem to szczególny etap, który wymaga odpowiedniego zabezpieczenia ciała zmarłego oraz przeprowadzenia niezbędnych formalności. Decyzja o […]
Dowiedz się więcejTanatopraktor to specjalista, który zajmuje się przygotowaniem ciał zmarłych do pochówku lub wystawienia na widok publiczny. Jego zadaniem jest zapewnienie […]
Dowiedz się więcej